Afrika'da Türk İş Kadınları

Etyopya ve Tanzanya'yı gezerken 'pozitif ayrımcılık' yaptım ve üç Türk iş kadınımızı buldum.


Mola'yı Doğu Afrika'nın iki ülkesi Etiyopya ve Tanzanya'da verdim bu kez. Gazeteci olarak Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve işadamları heyetinin içindeydim. Başarılı girişimcilerimizi izlemek hoşuma gitti ama günün moda deyimiyle "pozitif ayrımcılık' yapıp 3 iş kadınımızın çalışmalarını izleyip, yazdım. Size sunacağım iş kadınlarımızdan ilki Kamer Evren Vural. Genç, güzel, sevimli ve cabbar bir hanımefendi o. Sordum yanıtladı:

Demek Kırklareli Lüleburgaz kızısınız. Ora nereee Afrika nere?

Kader kısmet diyelim. Uzun süredir Etiyopya'dayım ve memnunum gelişmelerden. Akşeker adına dev bir fabrika kuruyoruz. 6 ay sonra üretime geçeceğiz nasipse.

Biraz daha tanısak sizi?

Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde süt ürünleri okudum. Önce buranın yerlisi bir büyük firmaya, PETRAS'a danışman olarak geldim Etiyopya'da. Sonra döndüm ve Türkiye'de tekstil işi yapmaya başladım. Bu arada Akşeker'le tanıştım ve teklif aldım. Eğitimime daha uygun bir iş olan bağırsak ihracı işiydi bu. Bağırsak mı? Evet, kulağa hoş gelmese de büyük bir fırsat denizi var burada bu konuda. Günde 5 bin kesi yapılıyor. Bağırsaklar hem ilaç sanayisinde hem de sosis-sucuk kılıfı olarak kullanılıyor. Hem fabrika sahamız hem de ikametgâhım Adis Ababa'ya 30 kilometre ileride Debrezey'de 30 kilometre öte fabrika.

Bir başına, genç güzel bir kadın Afrika'da.

Zorlukları çoktur. Yerli halk çok iyidir Savaş Bey. Biraz da bize benzetirler kendilerini. Kültürel ve günlük ilişkilerde gerçekten de benzerliklerimiz fazla. Güvenlik sağlamdır, çok temiz kalpli insanlardır. Türkler zaten çok sevilir burada. Bizim 30-40 yıl önceki halimizi yaşıyorlar ve aşacaklar sıkıntıları.

SABAH: http://www.sabah.com.tr/gundem/2011/03/13/afrikada_turk_is_kadinlari